Kamenná dýha

PRINESTE SI KÚSOK PRÍRODY DOMOV

Drevo, korok a kameň – kombinácikamen do kuchynskej linkya prírodných
materiálov, ktorou v interiéri nič nepokazíte, práve naopak, zvýšite kvalitu bývania. Kým drevo a korok sú teplé a mäkké materiály, kameň je ich pravý opak. Napriek tomu má jeho zakomponovanie v interiéri význam. Vyvažuje ho a prináša kus autentickej prírody. Jednou z možností na vytvorenie vkusného dekoratívneho prvku v interiéri je kamenná dyha.

ŽIADNA IMITÁCIA

Kamenná dyha je tenká 2 mm vrstva odštiepená z veľkého bloku bridlice alebo minerálneho pieskovca. Spevňuje sa polyesterovou živicou a spolu s podkladovou vrstvou vytvárajú obkladový materiál, ktorý je ľahký a pružný. Práve nízka hmotnosť (1,2 – 1,5 kg/m2) je výhodou kamennej dyhy oproti kamennému obkladu. Môžete ňou obložiť rôzne povrchy bez obavy o to, či podkladová plocha váhu unesie. Výhodou je aj malá hrúbka materiálu – približne 2 mm – a široké možnosti aplikácie prakticky na všetky povrchy. Pomocou sieťoviny alebo vyživice, aplikovanej na zadnej strane, je zaistená súdržnosť a súčasne enormná pružnosť tohto materiálu.

KAMEŇ DECENTNE A VKUSNE

Kamennú dyhu vieme využiť najmä v interiéri a vytvoriť ňou zaujímavé dekorácie stien, stropov, pultov a pod. Ak zvolíme vhodné lepidlo, môžeme ju použiť aj na drevo, betón, sadrokartón, sklo, kov alebo plast. Dizajnéri však radia, aby sme kamennú dyhu aplikovali tam, kde má kameň skutočne svoje miesto. Výborný nápad je obložiť stenu, na ktorú svieti slnko a dokáže ju vyhriať. Takáto stena napríklad v obývačke prinesie do priestoru nielen príjemný pocit, kus prírody, ale aj veľmi vkusný a decentný prvok. Miesto, ktoré nie je vhodné na aplikovanie kamennej dyhy, je krb. Kým kameň zostane nepoškodený aj pri vysokých teplotách, podkladová vrstva na to nie je stavaná a odoláva teplotám do 60 stupňov.

 

DOKONALÝ AKO SAMA PRÍRODA

Kameň má základné vlastnosti, ktorými dokáže obohacovať priestor, v ktorom sa použije. Jeho štruktúrovaný 3D povrch zlepšuje akustiku, vyživice tvára príjemný vizuálny zážitok, ako aj príjemný pocit z dotyku skutočnej prírody. Každý plát
kamennej dyhy je unikát. Odráža sa to vo farbe i rôznorodým povrchom v štruktúre. Tým, že kamenná dyha je štiepaná z rôznych druhov prírodných kameňov, je v najrôznejších farbách a tónoch. Od bielej cez pieskovú až po hnedú a čiernu. Kamenná dyha má aj tú výhodu, že prírodný kameň pôsobí ako UV inhibítor. Znamená to, že veľmi dobre odoláva slnečnému žiareniu.